Gıda Üretiminde Ultrasonik Kesim

Gıda Üretiminde Ultrasonik Kesim

Ultrasonik kesim teknolojisi, gıda sektöründe hızlı ve pürüzsüz kesim yapmanın en pratik yoludur. Bu teknoloji hem çevreci hem de ekonomik bir çözüm sunar. Ultrasonik yöntem kullanıldığında iş süreçleri kısalmakta aynı zamanda herhangi bir operatörün kesim yapmasına gerek kalmamaktadır.
Ultrasonik kesim, ürün deformasyonunu engellemek için kullanılır. Sistemde yüksek kesme hızı uygulandığından, kesme zamanı azalır ve enerji tasarrufu sağlanır.

Ultrasonik kesim yönteminde horn kullanılır. Bu horn tasarımı ürüne bağlıdır. Ultrasonik titreşimler ile saniyede 20 000 veya 40 000 kez sürtünmeler oluşur. Bu sürtünmeler malzemenin düzgünce kesilmesini sağlar. Titreşim sayısına bağlı, sistem 20 kHz veya 40 kHz olarak adlandırılır.

Bu yöntem, gıdanın dilimlenmesi, kesilmesi, şekil verilmesi gibi birçok işlem aşamasında olası zararları engellemek amacıyla kullanılır.
Ultrasonik kesim yöntemi kullanılarak birçok malzeme rahatlıkla kesilebilir. Bunlara örnek olarak günlük hayatta sıkça kullandığımız dilimli kaşar, kek, pizza ve dondurulmuş gıdalar verilebilir. Entegre edilen otomasyon sistemleri sayesinde istenilen şekilde istenilen sayıya bölünmesinin yanı sıra elle yapılan kesimlere göre en az 20 kat daha fazla üretim hızı elde edilir.

Ultrasonik kaynak makinesi, baskı makinesi, kaynak jenaratörü, ultrasonik dönüştürücü, ultrasonik transdüser, ultrasonik horn distribütörü.

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak için Enter tuşuna basın

Alışveriş kartı